Wrocław miastem gitary! Po raz kolejny udało się ustanowić nowy Gitarowy Rekord Świata – legendarne „Hey Joe” Jimiego Hendrixa zagrało razem 7967 gitarzystów i gitarzystek. Na scenie wśród bijących Rekord zagrali w tym roku muzycy wszech czasów – Steve Vai i Michael Angelo Batio. Największą Gitarową Orkiestrę Świata poprowadził Leszek Cichoński – pomysłodawca imprezy.
– To wspaniałe, że ponownie spotkaliśmy się w tak dużym gronie. Choć pamiętajmy, że to nie rekord jest najważniejszy, ale wszyscy Wy, którzy przyjeżdżacie do Wrocławia, aby zagrać wspólnie i dzielić się tą niesamowitą energią – mówił Leszek Cichoński.
Na Scenie Głównej pojawili się także słynący z oryginalnych strojów metalowy zespół Lordi oraz Vasti Jackson – czołowy amerykański bluesman. Kamil Bednarek wykonał piosenkę Marka Grechuty „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”, a Mrozu zaśpiewał swój hit pt. „Jak nie my, to kto”. 1 maja odbyła się również premiera nowej wersji utworu „Czerwony jak cegła” grupy Dżem, który wykonał syn Ryszarda Riedla, Sebastian wraz z Jose Torresem i Leszkiem Cichońskim. Na scenie zobaczyliśmy Grzegorza Skawińskiego, Wojciecha Pilichowskiego, finalistę The Voice of Poland Łukasza Drapałę. Za gitarę chwycili również światowej sławy pianista jazzowy Leszek Możdżer i znany polski koszykarz, wieloletni kapitan Śląska Wrocław i reprezentant kraju, Maciej Zieliński.
Podczas 21. edycji Gitarowego Rekordu Świata na wrocławskim Rynku działało aż sześć scen z koncertami, warsztatami i spotkaniami. Nie zabrakło też konkursów na „gitarę z byle czego” i najbardziej szalone przebranie. Wieczorem w kompleksie Hali Stulecia odbędzie się Koncert Gwiazd w ramach festiwalu 3-Majówka, w ramach którego wystąpi m.in. Steve Vai.
Do pobicia Rekordu z 2022 roku potrzeba było w tym roku 7677 instrumentów strunowych.
Źródło: heyjoe.pl
Trzeci singiel promujący album "Czarny Żółty Biały" wałbrzyskiej grupy SILENTlive ujrzał właśnie światło dzienne. Muzycy udostępnili w internecie utwór pn. "Szczęście – część II".
czytaj więcejDzięki zaangażowaniu wójt gminy Teresy Mazurek, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, wychowawców i instruktorów od ponad 7 lat utalentowana młodzież gminy Świdnicy uczestniczy w muzycznych warsztatach wokalnych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Łączy pasję do śpiewania z letnim wypoczynkiem, a efektem ich pracy każdego roku jest muzyczny krążek. Materiał na tegorocznej siódmej już płycie nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i do 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Jak mówili sami uczestnicy – dzięki tej płycie, zostanie po nas ślad.
czytaj więcejPierwszy dzień Festiwalu Gitarowego otworzył występ Marka Andrzejewskiego - autor, kompozytor, wykonawca piosenek. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Tego dnia wystąpił również Jakub Niedoborek, który należy do czołówki polskiej gitarystyki. Wychowanek Katowickiej Akademii Muzycznej. Te muzyczne spotkanie odbyło się w Browarze Jedlinka.
Drugiego dnia Festiwalu w kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju odbył się koncert "AMOR CON CHORDES" to poznański zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę dawną. Grupę charakteryzuje bardzo ciekawe instrumentarium - oprócz instrumentów popularnych takich jak gitara, kontrabas czy skrzypce muzycy wykorzystują również lutnię, fidel, theorbę, cajon i wiele innych. Repertuar klasyczny tego zespołu wzbogacony jest o muzykę ludową celtycką i katalońską. Zespół tworzy również autorskie kompozycje stylizowane na twórczości epoki renesansu. W składzie zespołu występują: Joanna Kreft, Bartłomiej Marusik, Henryk Kasperczak oraz Marcin Chenczke.
Internetowy przewodnik promujący muzykę klasyczną oraz sztukę współczesną np. street art to projekt, na który Fundacja Camerata Varsovia otrzyma wsparcie z UE w wysokości ponad 286 tys. zł.
E-przewodnik informacji kulturalnej jest skierowany do twórców, amatorów i entuzjastów w szczególności muzyki klasycznej, ale również do osób poszukujących informacji o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych na Mazowszu i w kraju. Oprócz przewodnika powstanie również specjalny moduł społecznościowy - forum, na którym użytkownicy będą mogli wymieniać się informacjami o najciekawszych inicjatywach kulturalnych, pomysłami, a także spostrzeżeniami na temat muzyki poważnej. To doskonała oferta zarówno dla warszawiaków, jak i turystów z całej Polski i z zagranicy. Informacje w przewodniku będą dostępne w języku angielskim. Dzięki zastosowanym systemom usprawniającym, będą mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne, w tym słabowidzące.
Demia Doberman Live Band reprezentujący mieszankę hip hopu i rocka został zwycięzcą tegorocznego przeglądu muzycznego Truskawka. Jury zwycięzcę wybrali jednogłośnie!
czytaj więcej