sowie

Muzyka, imprezy oraz wydarzenia muzyczne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-19 13:15

Ostatni komentarz: Witam- chciałem sprostować, stan surowy nie zagrał w Wałbrzychu, powód- choroba Daniela (bas). Zatem informacja jest nieprawdziwa. Pozdrawiam
dodany: 2009.01.24 12:45:37
przez: Kogut stan surowy
czytaj więcej
XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy w Zamku Książ
2023-04-12 11:14

XX edycja Festiwalu Księżnej Daisy odbędzie się między 20 a 23 kwietnia 2023. Dni te będą wypełnione wyjątkowymi wydarzeniami artystycznymi w ważnych centrach kulturalnych Wałbrzycha – Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego, w Zamku Książ w Wałbrzychu oraz w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego. Bilety na koncerty w Zamku Książ można nabyć na oficlajnej stronie internetowej zamku.


Formuła Festiwalu Księżnej Daisy nawiązuje do wieloletniej tradycji zapraszania wybitnych artystów i prezentacji ich pracy w formie cyklu koncertów i pokazów teatralnych w ramach dotychczasowego Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy. Prezentuje twórczość nawiązującą zarówno do klasyki, jak i do jazzu czy tradycji teatralnej. Najbliższa, dwudziesta już, edycja Festiwalu to przegląd wybitnych i niejednokrotnie nagradzanych zjawisk artystycznych, które zaprzyjaźnieni Artyści z dumą zaprezentują w Wałbrzychu. W tym roku usłyszymy: znakomitą Annę Lobedan oraz Lutosławski Quartet, grupę The Tree and its Roots, uznanych kameralistów tworzących Wajnberg Trio, a także autorski recital Zbigniewa Zamachowskiego.

 

 

Piątek 21 kwietnia 2023, Sala Maksymiliana na Zamku Książ w Wałbrzychu, g. 19.30

The Tree and its Roots

J. Kullberg – kompozycje

M. Markowicz – interludia

 

Wykonawcy:

The Tree and its Roots (w składzie: Jakob Kullberg – leader, wiolonczela i wokal, Henriette Sennenvaldt – wokal, Peter Tinning – gitara i efekty, Anders Filipsen – fortepian i keyboard, Mariusz Praśniewski – kontrabas, Kresten Osgood – perkusja, Marcin Markowicz – skrzypce)

 

W kompozycjach duńskiego zespołu „Jakob Kullberg – The Trees and its Roots” wybrzmiewa minimalizm przywołujący na myśl skandynawskie przestrzenie. Nastrojowa muzyka oscyluje na pograniczu improwizacji, popu, klasyki, jazzu i… Radiohead. Sam Jakob Kullberg zna Zamek Książ doskonale. Kilka lat wcześniej przebywał tu, gdy jako jeden z profesorów Festiwalu pracował z młodymi artystami. Wybitny wiolonczelista, doskonały improwizator, profesor Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej, organizator wydarzeń kulturalnych, człowiek, którego rozpiera energia, kocha muzykę, pisze teksty, komponuje i realizuje dziesiątki projektów. Jednym z owoców jego bujnej twórczości jest właśnie „Jakob Kullberg – The Trees and its Roots”. Ich muzyka jest jednym z ciekawszych zjawisk, wynikiem spotkania kilku pasjonatów, jest spontaniczna, powstała z radości i miłości do muzycznych poszukiwań. Luźne improwizacje stanowią tu łączenia pomiędzy ściśle zaplanowanymi kompozycjami. Kullberg odważnie porusza się po różnych gatunkach muzyki, tworząc niezwykłą atmosferę i przyciągając swoim pięknym głosem. Tak! Jakob Kullberg również śpiewa!

 

Co ciekawe, również w trakcie tego koncertu będzie można usłyszeć kompozycje Marcina Markowicza. Przyjaźń i współpraca artystyczna dyrektora artystycznego Festiwalu oraz Jakoba Kullberga zaowocowały również na tym polu. Jednolity program „The Trees and its Roots” rozbity został miniinterludiami na skrzypce i wiolonczelę autorstwa Marcina Markowicza.

 

Bilety: 30 zł, 25 zł

 

 

Sobota 22 kwietnia 2023, Sala Maksymiliana na Zamku Książ w Wałbrzychu, g. 19.30

 

Duch na Zamku

 

L. van Beethoven – Trio fortepianowe D-dur op. 70 nr 1 „Duch”

A. Panufnik – Trio fortepianowe op. 1

E. W. Korngold – Trio fortepianowe D-dur op. 1

 

Wykonawcy:

Wajnberg Trio (w składzie: Szymon Krzeszowiec – skrzypce, Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela, Piotr Sałajczyk – fortepian)

 

Wajnberg Trio tworzą cieszący się uznaniem muzycy kameraliści, angażujący się na co dzień w działalność artystyczną na wielu polach – pianista Piotr Sałajczyk, skrzypek Szymon Krzeszowiec oraz wiolonczelista Arkadiusz Dobrowolski. Wajnberg Trio zadebiutowało w 2016 roku podczas 20. edycji Tansman Festival w Łodzi, a w 2018 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu.

 

Na Festiwalu Księżnej Daisy zespół wykona jedno z najznakomitszych utworów Beethovena – Trio op. 70 nr 1 „Duch”, niezwykle popularne trio Andrzeja Panufnika a na koniec koncertu Trio fortepianowe Ericha Korngolda, które jest jego pierwszym utworem napisanym przez 11-letniego kompozytora nazwanego przez samego Mahlera „cudownym dzieckiem”. Kompozytor w latach 30-tych zasłynął jako twórca muzyki Hollywood. Zdobywca dwóch Oscarów za muzykę filmową.

 

Bilety: 30 zł, 25 zł

 

 

www.festiwaldaisy.pl

www.facebook.com/festiwaldaisy

 

Źródło: ksiaz.walbrzych.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: