sowie

Muzyka, imprezy oraz wydarzenia muzyczne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-19 13:15

Ostatni komentarz: Witam- chciałem sprostować, stan surowy nie zagrał w Wałbrzychu, powód- choroba Daniela (bas). Zatem informacja jest nieprawdziwa. Pozdrawiam
dodany: 2009.01.24 12:45:37
przez: Kogut stan surowy
czytaj więcej
Wenecja - miasto kanałów, romantycznej atmosfery i karnawału
2022-06-14 12:58

Wenecja to zdecydowanie jedno z najbardziej obleganych miejsc na turystycznej mapie Włoch. Miasto posiada wiele walorów historycznych i kulturowych. Jest to także miejsce, które Europejczykom najbardziej kojarzy się z miłością i romantycznymi chwilami. Jak poruszać się po tym niezwykłym mieście? Co warto zobaczyć przemierzając weneckie ulice? Tego dowiecie się z najnowszego Poradnika Podróżnika.


Zasady wjazdu

 

 

Włochy należą do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. W związku z tym, aby podróżować do tego kraju wystarczy posiadać ważny dowód osobisty.

 

 

Obowiązek posiadania „green pass” wygasł 31 maja. Od 1 czerwca przy wjeździe do Włoch nie jest już wymagana przepustka COVID-19 (testy, szczepienia, status ozdrowieńca).

 

 

Od 15 czerwca zniknie obowiązek zakładania maseczki w kinach, teatrach, salach koncertowych oraz we wszystkich środkach transportu – od autobusów i metra po samoloty.

 

 

Podróż do Wenecji

 

 

W Polsce jest kilka miejsc, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia na oba lotniska w Wenecji:

LOT: loty z Warszawy znajdziecie na stronie przewoźnika.

Ryanair: loty z Warszawy (Modlin), Wrocławia, Gdańska, Katowic, Krakowa i Poznania znajdziecie na stronie przewoźnika.

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

 

Nocleg

 

 

Noclegi w Mestre

 

 

Jeśli zatrzymujesz się w Wenecji na kilka dni, to nie polecam noclegów w Mestre. Najlepiej zatrzymać się na wyspie w historycznym sercu Wenecji. Jeśli planujesz zostać w Wenecji na dłużej, to polecam noclegi w Mestre. Dojazd z Mestre na wyspę zajmuje kilka minut, a kursy odbywają się co kilka minut.

 

 

Noclegi na wyspie

 

 

Mieszkając tutaj poczujesz i zapamiętasz klimat historycznej Wenecji. Zobaczysz rano jak miasto budzi się do życia, jak rozstawiane są stragany, dostarczane dostawy i sprzątane całe miasto.

 

Dojazd z lotniska i transport po Wenecji

 

 

Podróż z lotniska Treviso do centrum Wenecji

 

 

Autobus Atvo – najszybsza i najwygodniejsza opcja transportu. Autobus ATVO jeździ bardzo często, a przejazd na trasie LOTNISKO TREVISO – PIAZZALE ROMA zajmuje 70 minut. Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 12 euro, natomiast w obie strony 22 euro. Rozkład jazdy dostępny jest na stronie przewoźnika.

 

 

Autobus MobilitàDiMarca i pociąg – dłuższa, ale tańsza opcja transportu do centrum Wenecji. Autobus MobilitàDiMarca jeździ z lotniska na dworzec centralny Treviso (Treviso Centrale). Czas przejazdu wynosi 10 minut, a koszt 1.5 euro. Autobus kursuje co 30 minut. Na dworcu centralnym należy przesiąść się na pociąg w kierunku Venezia Santa Lucia. Pociąg Trenitalia kosztuje 3,70 euro, a przejazd zajmuje około 40 minut. Pociągi kursują średnio co 25 minut.

 

 

Autobus Barzi Servizi – bilet kosztuje 10 euro w jedną stronę lub 18 euro w dwie strony, a czas przejazdu wynosi 40 minut. Autobus zatrzymuje się na parkingu TRONCHETTO (około 1 km od centrum miasta). Bilety i rozkład znajdziecie na stronie przewoźnika.

 

 

Podróż z lotniska Marco Polo do centrum Wenecji

 

 

Autobus – z lotniska odjeżdża bardzo dużo autobusów, które kursują prosto na PIAZZALE ROMA. Czas przejazdu wynosi około 20/30 minut (w zależności od godziny), a bilet kosztuje 8 euro w jedną stronę i 15 euro w dwie strony. Bilety można kupić w automatach lub u kierowcy.

 

 

Transport po Wenecji

 

 

W Wenecji jest kilka środków transportu: tramwaj wodny – vaporetto, taksówki wodne, gondole i autobusy, którymi można przemieszczać się na lądzie.

 

Przejazd tramwajem wodnym (vaporetto) jest czasowy – 75 minut, a koszt wynosi 7,50 euro. Jeśli zostajemy na dłużej, to warto rozważyć zakup biletu dziennego za 20 euro, 2-dniowego za 30 euro lub tygodniowego za 60 euro. Dzieci do lat 6 mają darmowe przejazdy!

 

Najdroższym, a zarazem najszybszym środkiem transportu po Wenecji są taksówki wodne. Kurs po Canale Grande kosztuje około 120 euro, a wieczorem i nocą ceny sięgają nawet 160 euro. Kursy z Placu Św. Marka na wyspę Lido di Venezia kosztuje około 100 euro, natomiast na wyspę Murano – 120 euro, a na wyspę Burano około 150 euro. Nie polecam tego środka transportu ze względu na wygórowane ceny.

 

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną w Wenecji jest rejs gondolą. Ustawowo koszt takiego rejsu to 100 euro za pół godziny i 120 euro za takim sam rejs tylko w godzinach wieczornych. Jednak to tylko ustalenia. Na 30 minutowy rejs należy przygotować około 100-200 euro. Dlaczego taka rozbieżność cenowa? Często gondolierzy doliczają dodatkowe opłaty za muzykę, informacje, ciekawostki, ale także za romantyczny wystrój, wino i przepłyniecie pod mostem Westchnień. Przed rozpoczęciem rejsu należy ustalić cenę z gondolierem. Należy negocjować z gondolierem, sam raz płynąłem za 70 euro, a innym razem za 90 euro, gdzie początkowa cena zaproponowana przez gondoliera wynosiła 140 euro

 

Autobus z międzynarodowego lotniska Marco Polo na parking Piazzale Roma to koszt 8 euro. Autobus z lotniska Treviso na parking Tronchetto kosztuje 10 euro. Inne kursy autobusami to koszt 1.50 euro -> Najtańszym i najlepszym środkiem transportu jest spacer po wyspie

 

 

Ceny produktów oraz atrakcji, które warto zobaczyć

 

 

Wenecja to jedno z najdroższych miast we Włoszech. Wpływ na to ma duża popularność i miliony odwiedzających turystów. Koszt życia w Wenecji jest 1.71 razy wyższy niż w Warszawie. Mieszkałem tutaj i zdradzę wam kilka trików, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze:

 

Każda restauracja w Wenecji pobiera coperto(opłata serwisowa).Tego nie unikniemy, ale wybierając restauracje zwróćcie uwagę właśnie na tą opłatę. W zależności od restauracji, ceny wahają się od 2 do 6 euro za osobę.

 

Inną opłatą jaką pobierają restauracje jest opłata za muzykę. Bardzo często w restauracji jest muzyk, który gra na różnych instrumentach (czasami też śpiewa). Taka restauracja pobiera opłatę za słuchanie w wysokości od 1 do 4 euro za osobę! Wybieraj restauracje, która takich opłat nie pobiera.

 

Ceny na targach i w restauracjach zawsze są zdecydowanie wyższe niż w marketach. Najlepiej kupować jedzenie w marketach typu: Conad, Coop, Despar.

 

Im bliżej Placu Św. Marka, tym drożej. Zjedz w restauracji, która jest w innej części miasta, a następnie idź w kierunku Placu Św. Marka.

 

Rezerwuj atrakcje przez internet. Na miejscu pobierana jest dodatkowa opłata, a sama cena biletu jest 2/3 razy wyższa!

 

Nie szukaj sklepu po całym mieście z nadzieją, że cena będzie niższa, bo nie będzie. Cena w każdym markecie jest podobna.

 

 

Przed rejsem gondolą ustal ostateczną cenę z gondolierem, bo często naliczają dodatkowe opłaty i zamiast zapłacić 120 euro, zapłacicie 150 euro -> Najtańszym i najlepszym środkiem transportu jest spacer po wyspie.

 

 

Ceny jedzenia i picia

 

Woda – 0,20-1 euro za 1.5 litra
Sok – 2 euro za litr
Cola 1,20-1,50 euro za litr
Mleko – 1,20-1,50 euro za litr
Chleb 1,5-2,50 euro
Ser mozzarella – 1,30 euro za 125 gramów
Ser żółty – 12–15 euro za kilogram
Salami – 15-20 euro za kilogram
Szynka prosciutto – 25-30 euro za kilogram
Makaron – 2-3 euro za kilogram
Ryż – 2 euro za kilogram
Banany – 2-3 euro za kilogram – Jabłka – 2,00 euro za kilogram
Chipsy 1-1,50 euro za paczkę – Czekolada 1-1,50 euro

 

 

Ceny alkoholu

 

Wino – 5-6 euro za butelkę
Wódka – 12 euro za butelkę
Whisky – 15 euro za butelkę
Campari – 15 euro za butelkę – Martini – 9 euro za butelkę

 

 

Ceny w restauracjach

 

Pizza – 8-15 euro
Makaron – 12-20 euro
Zestaw przekąsek – 12-18 euro
Sałatka – 8-10 euro

 

 

Ceny atrakcji (ceny w zależności od sezonu mogą być różne; bilety ulgowe są o połowę tańsze)

 

 

Skarbiec bazyliki św. Marka – 3 euro
Muzeum bazyliki św. Marka z tarasem widokowym – 4 euro
Dzwonnica bazyliki św. Marka – 8-10 euro
Pałac Dożów – 20 euro
Muzeum szkła Murano – 12-15 euro
Bazylika Santa Maria della Salute – 4 euro
Galleria Giorgio Franchetti alla Ca’ d’Oro – 6 euro
Palazzo Fortuny – 10-12 euro
Bazylika św. Marka – 3 euro

 

 

Ponadto będąc w Wenecji warto odwiedzić mosty – Ponte di Rialto, Ponte dell’Accademia, Ponte dei Sospiri, a także słynącą z produkowania szkła wyspę Murano oraz wyspę Burano znaną z kolorowych domów i z koronek wyrabianych na wyspie od XV wieku.

 

 

Ciekawostki o Wenecji

 

 

Wenecja pustoszeje, ponieważ życie w niej staje się bardzo drogie. Są tu wysokie ceny mieszkań i usług oraz kłopoty z przeciążonym transportem publicznym. Mój czynsz za mieszkanie w centrum Wenecji wzrósł o ponad 15% w skali miesiąca.

 

 

Wenecja jest cały czas zalewana przez morze, a zabudowa nieustannie się zapada.
Wenecja staje się jednym wielkim parkiem rozrywki (Disneylandem). Polityka władz miasta doprowadziła do takiej sytuacji, a mieszkańcy są zalewani przez wodę i masę turystów. Niestety, ale bardzo prawdopodobne jest, że już za 15-20 lat w Wenecji nie będzie mieszkańców, a miasto stanie się wielkim parkiem rozrywki.
Najlepiej płatną pracą w Wenecji są gondolierzy, który zarabiają ponad 10 tysięcy euro miesięcznie. Gondolierem mogą zostać tylko nieliczni, a obecnie jest ich około 400.

 

 

Wenecja wieczorami i nocą pokazuje całkowicie inne oblicze. Po kanałach pływają gondole, na których zakochane pary popijają prosecco, a w okolicach dworca kolejowego Venezia Santa Lucia, zaczynają gromadzić się prostytutki.

 

 

W Wenecji jest bardzo dużo kieszonkowców, uważaj na swoje rzeczy (w szczególności podczas karnawału).
Wenecja jest położona na 118 wyspach połączonych ze sobą mostami i kanałami.
Miasto szacuje, że podczas trwania karnawału (12 dni) Wenecję odwiedzą około 3 mln turystów. Pogram karnawału przewiduje parady, bale, koncerty, opery, przedstawienia i zabawy na scenach w rożnych częściach miasta. Największa scena rozstawiona jest na Placu św. Marka, a kolorowe pochody z przebranymi uczestnikami ciągną się wzdłuż Riva degli Schiavoni.

 

 

Co roku w Wenecja odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Jest najstarszą imprezą filmową na świecie i każdego roku przyciąga filmowe gwiazdy z całego świata. Nie odbywa się on w historycznym centrum Wenecji, tylko na pobliskiej wyspie Lido di Venezia. Najlepszy film otrzymuje nagrodę Złotego Lwa, a najlepszy aktor i aktorka Puchar Volpi. Festiwal każdego roku odbywa się pod koniec sierpnia lub na początku września.

 

 

Poradnik powstał we współpracy z Bartoszem Pawluczukiem

 

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: