sowie

Muzyka, imprezy oraz wydarzenia muzyczne w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-19 13:15

Ostatni komentarz: Witam- chciałem sprostować, stan surowy nie zagrał w Wałbrzychu, powód- choroba Daniela (bas). Zatem informacja jest nieprawdziwa. Pozdrawiam
dodany: 2009.01.24 12:45:37
przez: Kogut stan surowy
czytaj więcej
Poradnik Podróżnika: Sewilla - miasto w rytmie flamenco
2022-06-14 09:50

Najgorętsze miasto Europy, obchody Wielkiego Tygodnia znane na całym świecie, tło dla wielu produkcji z wielkiego ekranu, perła Andaluzji i przede wszystkim miejsce eksplozji talentu Grzegorza Krychowiaka. Czy już wiecie jaką metropolię możemy opisać powyższymi słowami? To oczywiście hiszpańska Sewilla. Co warto zobaczyć podczas podróży do tego miasta? Jakich potraw i napojów spróbować? Tych i wielu innych informacji dowiecie z najnowszego Poradnika Podróżnika.


Zasady wjazdu

 

 

Hiszpania należy do Strefy Schengen, zatem do wjazdu do tego kraju wystarczy nam dowód osobisty lub paszport.

 

 

Podróżujący do Hiszpanii z Polski i państw obszaru Schengen nie mają obowiązku przedstawiania zaświadczenia o przyjęciu szczepienia przeciw COVID-19 ani negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o przebyciu COVID-19. Nie trzeba wypełniać również formularza sanitarnego.

 

 

Podróż do Sewilli

 

 

Aktualnie (wakacje 2022) z Polski bezpośrednio do stolicy regionu Andaluzja dolecimy tylko z Krakowa na pokładzie Ryanair.

 

Z przesiadkami na jednym bilecie najwięcej możliwych połączeń oferuje Lufthansa.

 

 

Możemy również wylądować w innym dużym mieście w Andaluzji – Maladze, do której znajdziemy więcej bezpośrednich połączeń z Polski (z Katowic Wizzair, z Krakowa Ryanair, z Warszawy Smartwings oraz Wizzair, z Wrocławia Ryanair) i dojechać do miasta docelowego.

 

 

Portugalskie Faro dzieli od Sewilli niemal identyczna odległość co od Malagi. Bezpośrednio z Polski do Faro dolecimy z Warszawy oraz z Katowic. Z obu miast na pokładzie Smartwings. Z Modlina dodatkowo Ryanairem.

 

 

Warto odwiedzić skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

 

 

Nocleg

 

 

Jeśli chcesz być najbliżej historycznej części miasta najlepiej wybierz nocleg w El Arenal, Centro, Santa Cruz lub nieco na uboczu La Alameda.

 

Jeśli chcesz zanurzyć się lokalną społeczność, ale zarazem być blisko centrum, to rozejrzyj się za noclegiem w dzielnicy Triana.

 

Jeśli chcesz uniknąć historycznego centrum miasta i wolisz nocleg poza najbardziej obleganymi turystycznie miejscami, to idealnym wyborem będzie dzielnica Nervión.

 

 

Transport publiczny i dojazd z lotniska

 

 

Z lotniska do miasta najprościej dojechać autobusem firmy obsługującej komunikację publiczną w mieście – Tussam. Koszt biletu z/na lotnisko to 4 EUR. Linia obsługująca lotnisko to EA.

 

 

Możesz też skorzystać z taksówki lub ubera. Koszt dojechania do miasta tym środkiem transportu nie powinien przekroczyć 30 EUR.

 

 

Na stronie internetowej Tussam możesz wyszukać trasy linii autobusowych oraz rozkłady jazdy. Równie dobrze do wyszukania dojazdu sprawdzają się Mapy Google.

 

 

Bilet jednorazowy kosztuje 1,40 EUR. Bilet turystyczny na jeden dzień – 5 EUR, a na 3 dni 10 EUR. Depozyt za kartę to 1,50 EUR. Jest też opcja karty przedpłaconej. Wyrobienie kosztuje 1,50 EUR. Minimalna kwota naładowania to 7 EUR. Ceny przejazdów z kartą przedpłaconą to 0,69€ (pojedynczy przejazd bez przesiadki) lub 0,76€ (z możliwą przesiadką w ciągu 1h).

 

 

W historycznym centrum miasta znajdziesz jedną linię tramwajową. Obowiązują te same bilety co na autobus. Bilet jednorazowy kupisz tylko na przystanku.

 

 

Do autobusów wsiadamy drzwiami przy kierowcy. Stojąc na przystanku chęć skorzystania z nadjeżdżającego pojazdu sygnalizujemy podniesieniem ręki. Gdy chcemy wysiąść, naciskamy przycisk STOP chwilę przed przystankiem.

 

 

W Sewilli funkcjonuje też jedna linia metra, ale posiada własny system biletowy. Cena zależy od ilości przekraczanych stref: bez przekroczenia strefy – 1,35€, przekroczeniem 1 strefy – 1,60€, z przekroczeniem 2 stref – 1,80€. Jest też karta przedpłacona. Odwiedzając miasto stricte turystycznie, z metra będziesz korzystać okazjonalnie lub wcale.

 

 

Płatność i ceny w Sewilli

 

 

W Hiszpanii obowiązuje Euro. W zdecydowanej większości miejsc zapłacisz kartą (w niektórych tapas barach może być przyjmowana tylko gotówka). Warto mieć przy sobie zatem kilka euro w gotówce. Z bankomatów Unicaja oraz Deutsche Bank wypłacimy lokalną walutę bez prowizji.

 

 

Przykładowe ceny:

Piwo (w barze) – 1,60 -3 EUR

Tinto de verano – 2-3 EUR

Pojedyncza tapa – 2-4 EUR

Danie obiadowe – 10-20 EUR

Menu dnia – 10-15 EUR

 

 

Kulinaria i napoje

 

Ilość tapas barów, restauracji w mieście jest porażająca. Najlepszym wyznacznikiem wyboru lokalu jest ilość hiszpańskojęzycznej klienteli. Jeśli bar jest pełen Hiszpanów to znaczy, że będzie dobrze. Nie zrażajmy się też jeśli nie ma menu we wszystkich językach świata, czy przynajmniej po angielsku. Przy takiej konkurencji nie brakuje miejsc wyróżniających się.

 

 

El Rinconcillo – najstarszy bar w Sewilli. Jego początki sięgają 1670 roku!

Taberna del Arenal – popularny bar z przystępnymi cenami.

Taberna Álvaro Peregil – lokal słynący ze swojego wina pomarańczowego

Espacio Eslava – serwują unikalne tapas

Lobo López – tapas w nowoczesnym wydaniu

Duo Tapas

La Gitana Loca Cuesta del Rosario – tanio i znośnie

100 Montaditos – sieć barów trzymających poziom

 

 

Degustowanie popularnej sangrii lepiej sobie odpuścić. Trunek typowo pod turystów, więc będzie kosztował więcej i różnie może być z proporcjami. Do gaszenia pragnienia serdecznie polecam napój, który od momentu kiedy go poznałem skradł moje serce – tinto de verano.

 

Co zobaczyć w Sewilli?

 

 

Historia i kultura stolicy Andaluzji jest niezwykle bogata. Przez wiele lat miasto było kontrolą Maurów, co wywarło duży wpływ na architekturę. Stąd w 1492 r. za wielką wodę wyruszył Krzysztof Kolumb. Tutaj również kształtowało się flamenco. Gorąco zachęcam do przemierzania miasta na piechotę. Odległości są znośne, co krok możemy zatrzymywać się na przekąskę i napitki w jednym z licznych barów. Jedyną przeszkodą może być nieznośny upał jeśli zdecydujecie się na wizytę w mieście w miesiącach letnich.

 

Park Marii Luizy jest imponującą oazą zieleni z licznymi elementami małej architektury. W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajduje się Plac Hiszpański. Cały kompleks powstał z okazji wystawy Ibero-Amerykańskiej w 1929 r. „Zagrał” on między innymi w Gwiezdnych Wojnach: Atak klonów. Obiekt pełen jest symboliki ,a jego elementy obrazują królestwo Hiszpanii. Jeśli zależy Ci na zdjęciach bez ludzi w tle, udaj się na plac wcześnie rano.

 

 

Przemieszczając się dalej na północ, w kierunku słynnej Giraldy, którą można traktować jako punkt orientacyjny poruszając się po mieście, trafimy na budynek będący dawniej fabryką cygar, a aktualnie jest to obiekt uniwersytetu. To tutaj pracowała Carmen z popularnej opery Georges’a Bizeta. Po sąsiedzku możesz zobaczyć Palacio de San Telmo oraz Hotel Alfonso XIII.

 

 

Dawną dzielnicę żydowską – Santa Cruz najlepiej eksplorować bez obierania konkretnego celu. Znajdziesz tutaj wiele sklepików z rękodziełem. Interesującym obiektem jest Dom Piłata, wstęp jest płatny. 10 EUR dostęp tylko do dolnych części pałacu lub 12 EUR cały obiekt wraz z audio przewodnikiem. W poniedziałki po 15:00 wstęp jest bezpłatny.

 

 

Jednym z największych skarbów miasta jest kompleks pałacowy Alcázar. Najstarszy pałac w Europie, który jest nadal w użytku. Niemniej imponujące są ogrody królewskiej rezydencji. Bilety wstępu najlepiej kupić online, aby uniknąć kolejki do zakupu biletów. W zależności od wybranego wariantu zwiedzania cena od 13,5 EUR. Od kwietnia do września wstęp w poniedziałki jest bezpłatny w godzinach 18:00 – 19:00. Od października do marca 16:00 – 17:00. Darmowe wejściówki należy zarezerwować przez oficjalną stronę. Wejście przez Puerta del León.

 

 

Kolejnym wyjątkowym obiektem stolicy Andaluzji jest katedra Najświętszej Marii Panny - największy kościół gotycki na świecie. Została ona wzniesiona na miejscu meczetu. W środku znajduje się grób Krzysztofa Kolumba. Z dawnej muzułmańskiej świątyni zachowano jeden z minaretów, który przekształcono na dzwonnicę. Stała się ona symbolem Sewilli, tzw. Giralda. Zalecam kupować bilet wstępu online podobnie jak przy wizycie w pałacu królewskim. Wejściówka do katedry umożliwia też wejście na dzwonnicę oraz do kościoła El Salvador. Cena to 11 EUR. Jest też możliwa wycieczka po dachu świątyni w cenie 20 EUR. W Katedrze odbywają się msze oraz są wydzielone godziny na adoracje. Można wtedy wejść za darmo i uczestniczyć w modlitwie. Wejście na Giraldę jest wtedy niedostępne oraz jest kategoryczny zakaz robienia zdjęć. Na stronie z biletami jest też możliwość nabycia wejściówek za 1 EUR (koszt obsługi serwisu). Aktualnie są to czwartki o godzinie 14:45, ale wejściówki schodzą na pniu i ciężko je upolować.

 

 

Katedra, Real Alcázar de Sevilla oraz Główne Archiwum Indii w Sewilli są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do archiwum ze zbiorami dokumentów wejście jest bezpłatne, ale ekspozycja nie jest powalająca. W pobliżu możesz zboczyć z głównego szlaku na nieco ukryty plac – Plaza del Cabildo.

 

 

W mieście znajduje się najstarsza w Hiszpanii arena walk z bykami – Plaza de toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla. Cały czas służy do czego została przeznaczona. Oprócz wstępu na walki, możliwe jest zwiedzanie obiektu poza wydarzeniami na arenie. Cena zwiedzania to 10 EUR.

 

 

Ciekawym obiektem architektury współczesnej są tzw. Sewilskie Grzyby. Powstały w wyniku rewitalizacji placu, którego ostateczna forma była wybrana w drodze konkursu. Uznawana za największą drewnianą konstrukcje na świecie. Na szczycie znajduje się platforma widokowa. Wjazd na górę kosztuje 5 EUR. Nieco z dala od wszystkich sztampowych atrakcji wznosi się Basílica de la Macarena. Tutaj znajduje się figura Matki Boskiej Nadziei – patronki torreadorów.

 

 

Nie sposób pominąć spaceru brzegiem rzeki Gwadalkiwir, przepływającej przez środek miasta. Przy rzece znajdziesz Torre del Oro, która służyła kiedyś za strażnicę. W wieży znajduje się taras widokowy oraz muzeum marynarki wojennej. Wstęp 3 EUR, a w poniedziałki bezpłatnie.

 

 

Dalej możesz przekroczyć rzekę jednym i zagłębić się w dzielnicę Triana. Warto zahaczyć o Mercado de Triana. Na północ od Triany znajdują się tereny na której odbywała się wystawa EXPO 1992 – Isla de la Cartuja. Niektóre pawilony zostały wykorzystane, ale większość została rozebrana. Na części terenu po wystawie otworzono park rozrywki Isla Mágica.

 

 

Będąc w Sewilli warto udać się na pokaz flamenco. Można skorzystać z pokazów organizowanych w jednym z wielu przeznaczonych do tego miejsc (np. Tablao El Arenal, czy Pura Esencia. Bilety od 20 EUR. Można też wybrać się do baru La Carbonería, gdzie wieczorem odbywają się pokazy. Samo miejsce nie jest specjalnie urodziwe, ale ma swój klimat. Lepiej przyjść wcześniej i zająć sobie miejsce, z którego będzie coś widać i poczekać na pokazy przy tapas. Płatność za napoje i przekąski tylko gotówką.

 

 

W dzielnicy Nervión znajduje się stadion Sevilla FC Estadio Ramón Sánchez Pizjuán. Od strony Nervión Plaza na elewacji obiektu jest imponująca mozaika. Możliwe jest zwiedzanie stadionu. Cena od 12 EUR. Nieopodal możesz zobaczyć budynek browaru Cruzcampo. Aktualnie marka należy do koncernu Heinekena. Na terenie browaru odbywają się różne wydarzenia oraz dostępna jest wizyta w środku.

 

 

Jeśli spędzasz w Sewilli kilka dni, to warto rozważyć wypożyczenie auta i zrobić jednodniowy wypad na najdalej wysunięty na południe punkt kontynentalnej Europy w Tarifie. Po sąsiedzku piękne plaże np. Playa de Bolonia i Playa Los Alemanes. W pobliżu stacji kolejowej Santa Justa znajdziesz biura wypożyczalni aut. Te wielkie sieciowe i mniejsze. Ja osobiście korzystałem z Logicar.

 

 

Poradnik powstał przy współpracy z Maciejem Wiśniewskim

 

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: