Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975, zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki. Ten szczególny dzień, a także Inaugurację Roku Kulturalno-Oświatowego postanowili uczcić strzegomscy melomani.
W piątek 1 października 2010 r. członkowie Klubu Melomana działającego przy Strzegomskim Centrum Kultury wzięli udział w inauguracji II Festiwalu Opery Współczesnej, który rozpoczął się właśnie w Operze Wrocławskiej.
Festiwal zapoczątkowała polska prapremiera dzieła Bohuslava Martinu „Legendy o Maryi” przygotowana w koprodukcji z Narodnim Divadlem w Pradze.
Spektakl podzielony na cztery części, wzorowany legendami starofrancuskimi i staroniderlandzkimi oraz pastorałem z muzyką inspirowaną muzyką ludową oraz jazzem - pełną ekspresji i siły wyrazu, a także chórem Teatru Narodowego w Pradze, który swoje partie wykonywał w lożach opery, wywarł ogromne wrażenie nie tylko na strzegomskich melomanach, ale na całej licznie zgromadzonej w operze publiczności.
Wspaniała uczta duchowa, dokonała się nie tylko za pośrednictwem kreacji aktorskich, znakomitych głosów młodych solistów Teatru Narodowego w Pradze, ciekawej scenografii i grze świateł, ale również granej niezwykle rzadko w Polsce muzyce czeskiego kompozytora Bohuslava Martinu. Wszystkie te elementy złożyły się na wspaniałe widowisko, które na długo pozostanie w pamięci melomanów.
Klub Melomana działający przy SCK zaprasza na swoje cotygodniowe spotkania, które na czas remontu SCK odbywają się w Domu Parafialnym w każdy wtorek o godz. 16.00.
źródło: strzegom.pl
Koncert Henry No Hurry
Kamienna Góra – Centrum Kultury (ul. T. Kościuszki 4)
Niedziela, 19 maja 2024, godz. 19:00
Wstęp wolny!
czytaj więcejW tym roku wyjątkowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Oddajemy scenę najmłodszym artystom po raz 50-ty. Jest to najstarszy Festiwal tego typu w Polsce. Fakt ten sprawia, że będzie on wyjątkowy i bardzo uroczysty. Tegoroczną edycję Festiwalu Piosenki Przedszkolnej zaplanowano na 11 maja 2024r., godzina 11.oo, w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki w Wałbrzychu, oddział na Piaskowej Górze przy ul. Broniewskiego 65a.
czytaj więcejWałbrzych stawia na świetną zabawę w czasie 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 28 stycznia w Starej Kopalni zaplanowano koncerty, pokazy, dmuchańce, zajęcia i atrakcje dla najmłodszych i oczywiście licytacje. Finał rozpocznie się o piętnastej i zakończy o dwudziestej symbolicznym światełkiem do nieba. Na ulicach miasta będzie kwestowało 260 wolontariuszy.
czytaj więcejPo raz pierwszy częścią Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu była BASSbórka, czyli klubowa impreza zorganizowana w Sztygarówce na terenie Starej Kopalni. To był udany debiut, a dodatkowo wydarzenie, którego uczestnicy ruszyli z pomocą Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu. W czasie wydarzenia na naszej scenie pojawiło się kilku znanych i cenionych lokalnych didżejów. Uczestnicy nie tylko się bawili, ale także pomagali. W czasie imprezy zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Schroniska. Zbieraliśmy suchą i mokrą karmę oraz koce dla psów i kotów. Pojawiły się także dwie puszki na datki (udało się zebrać ponad 10tys. złotych).
czytaj więcejW sobotę 2 grudnia przejmujemy jeden z wieczorów Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka i robimy w Starej Kopalni, a dokładnie w Sztygarówce - BASSBÓRKĘ! To będzie pierwsza impreza z muzyką elektroniczną w tym budynku.
Start: 21:00 / Koniec 2:00. Liczba miejsc ograniczona.