Skończył się 2008 rok. Za nami styczeń 2009 roku. Muzyczna rubryka ukazuje się od numeru 214, co dwa tygodnie. Mamy za sobą więc 15 spotkań ze starą, dobrą muzyką.
W trzech numerach pozwoliliśmy sobie na odstępstwo. Złożyliśmy hołd zmarłemu Richardowi Wrightowi z Pink Floyd. Ukłoniliśmy się nieżyjącym: Nalepie i Niemenowi. W listopadowych numerach wspominaliśmy muzyków, którzy zeszli ze sceny, ponieważ sława, pieniądze i używki spowodowały, że nie potrafili się odnaleźć w realnym świecie.
Wybór płyt nie był przypadkowy: chcieliśmy wskazać kilka nurtów, które wypełniają nasze (to jest autorów) muzyczne wnętrze: rock, rock progresywny, muzyka elektroniczna, muzyka filmowa, przeróbki muzyki klasycznej. Wpadliśmy w muzyczne ramiona takich kobiet jak Enya i Kate Bush - to takie muzyczne rodzynki w spódnicach: śliczne i zdolne. To dziwne, że tak mało kobiet wypracowuje sobie trwałe miejsce w show-biznesie...
Przypomnieliśmy twórców muzyki pop przez duże „P”: Abba i The Beatles itd. Przypomnijmy sobie jakie płyty zaproponowaliśmy Czytelnikom na łamach tygodnika 30 minut: nr 214 – Pink Floyd „Dark Side Of The Moon” i Tangerine Dream „Stratosfear”; nr 216 - Yes „Going For The One” i Queen „ A Night At The Opera”; nr 218 – Deep Purple „Made in Japan” i Led Zeppelin „The Song Remains The Same”; nr 220 – Vangelis „Chariots of Fire” i Chuck Mangione „Children of Sanchez”; nr 222 - Emerson Lake And Palmer „Pictures at an Exhibition” i Isao Tomita „Pictures at an Exhibition”; nr 224 – Pink Floyd „Atom Heart Mother” i Vangelis „Heaven and Hell”; nr 226 – Abba „Arrival” i The Beatles „Help”; nr 228 – Breakout „Blues” i Niemen „Katharsis”; nr 230 – Enya „Watermark” i Kate Bush „Hounds Of Love”; nr 232 – King Crimson „In The Court Of The Crimson King” i Marillion “Fugazi”; nr 234 – Richard Wright „Wet Dream”; nr 236 Genesis „Wind And Wuthering” i Jean Michel Jarre „Oxygene”.
Wiem, że znalazły się osoby, które zachęciliśmy do sięgnięcia po opisywane płyty. Na naszej stronie www.30minut.pl Czytelnicy mogą, w czasie długich zimowych wieczorów, zapoznać się z opisywanymi muzykami i ich dziełami. Przed nami kolejna porcja niezwykłych płyt.
Ryszard Stochła / 30minut
Koncert Henry No Hurry
Kamienna Góra – Centrum Kultury (ul. T. Kościuszki 4)
Niedziela, 19 maja 2024, godz. 19:00
Wstęp wolny!
czytaj więcejW tym roku wyjątkowy Festiwal Piosenki Przedszkolnej. Oddajemy scenę najmłodszym artystom po raz 50-ty. Jest to najstarszy Festiwal tego typu w Polsce. Fakt ten sprawia, że będzie on wyjątkowy i bardzo uroczysty. Tegoroczną edycję Festiwalu Piosenki Przedszkolnej zaplanowano na 11 maja 2024r., godzina 11.oo, w Centrum Nauki, Kultury i Sztuki w Wałbrzychu, oddział na Piaskowej Górze przy ul. Broniewskiego 65a.
czytaj więcejWałbrzych stawia na świetną zabawę w czasie 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 28 stycznia w Starej Kopalni zaplanowano koncerty, pokazy, dmuchańce, zajęcia i atrakcje dla najmłodszych i oczywiście licytacje. Finał rozpocznie się o piętnastej i zakończy o dwudziestej symbolicznym światełkiem do nieba. Na ulicach miasta będzie kwestowało 260 wolontariuszy.
czytaj więcejPo raz pierwszy częścią Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka w Wałbrzychu była BASSbórka, czyli klubowa impreza zorganizowana w Sztygarówce na terenie Starej Kopalni. To był udany debiut, a dodatkowo wydarzenie, którego uczestnicy ruszyli z pomocą Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu. W czasie wydarzenia na naszej scenie pojawiło się kilku znanych i cenionych lokalnych didżejów. Uczestnicy nie tylko się bawili, ale także pomagali. W czasie imprezy zorganizowaliśmy zbiórkę na rzecz Schroniska. Zbieraliśmy suchą i mokrą karmę oraz koce dla psów i kotów. Pojawiły się także dwie puszki na datki (udało się zebrać ponad 10tys. złotych).
czytaj więcejW sobotę 2 grudnia przejmujemy jeden z wieczorów Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka i robimy w Starej Kopalni, a dokładnie w Sztygarówce - BASSBÓRKĘ! To będzie pierwsza impreza z muzyką elektroniczną w tym budynku.
Start: 21:00 / Koniec 2:00. Liczba miejsc ograniczona.